ephes143 ephes143
  • 11-04-2021
  • Mathematics
contestada

if a half a gallon of milk costs $1.24 then whats the cost per pint?

Respuesta :

aroojumair2005
aroojumair2005 aroojumair2005
  • 11-04-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

It costs . 31 cents for 1 pint of milk.

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 11-04-2021

Answer:

1 pint would be ($1.25/4 pints) = $0.31

Step-by-step explanation:

There are eight pints in a US gallon, and thus four in half a gallon.

That comes to four pints of milk.

That's $1.24/(half gallon), or $2.48/gallon.

Since half a gallon (4 pints) is $1.25, 1 pint would be ($1.25/4 pints) = $0.31

Answer Link

Otras preguntas

Write true sentences (past continuous)
What is the volume of a cone with the given dimensions? Radius = 4 cm ; Height = 10 cm
The distance between Jupiter and the Sun is 5.2 AU. What is the distance in millions of kilometers? (One AU is about 150 million kilometers.) 7,800 million kilo
the price p of an icecream is $3.95 plus $0.85 for each topping t on the ice cream
how does the metamorphosis best demonstrate family life in 1915 europe?
Si te gusta estudiar, leer y escribir cuentos eres
Why is therapeutic communication important for medical assistances?
Emperor Hadrian had a wall built to separate Romans from the Barbarians in what is now what country?
is 30y^2 a polynomial?
The heater in the thermostat control circuit in the cooling mode is active when the ____.