tzuyutwce tzuyutwce
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

Rosemary buys 5 pounds of ground meat for $16.45. How much would 3 pounds of meat cost at the same rate?

Respuesta :

rorycampbell0721
rorycampbell0721 rorycampbell0721
  • 13-02-2021

Answer:

$9.87

Step-by-step explanation:

first, find the cost per pound:

$16.45: 5 pounds

divide both sides of the ratio by 5

$3.29: 1 pound

Then, multiply both sides by 3 to find the cost for 3 pounds

$9.87: 3 pounds

Answer Link
emelynkoh
emelynkoh emelynkoh
  • 13-02-2021

Answer:

9.87

Step-by-step explanation:

5 pounds-> 16.45

1 pound->3.29

3 pounds->9.87

Answer Link

Otras preguntas

Stacey and her husband David have a joint savings account that earns 3.5% interest payable continuously and has a current balance of $58,458. Each year, David w
Which is the equation of a line parallel to the line with the equation y= -1/4x + 7
If a force of 250N is applied to a piano being pushed up a ramp at an angle of 18degrees above the horizontal, what force is being applied to lift the piano?
45x63 tell me how it was solved worked out.
Six pounds of grapefruit costs 3.00. 5 pounds of apples costs 2.65 What is the cost per pound for each?
why did rome declare war against carsage
Who was an Egyptian leader
I don’t know and need help I am very bad at their type of math please some one
the main purpose if a research paper is _______________
20 points help help help