xxjulietrivasxx xxjulietrivasxx
  • 13-02-2020
  • Mathematics
contestada

7) An ice cream factory makes 240 quarts of ice cream in 5 hours. How many
quarts could be made in 12 hours? What was that rate per day?

Respuesta :

oladipupog80
oladipupog80 oladipupog80
  • 13-02-2020

Answer:

576 quarts for 12 hours and 1152 quarts per day

Step-by-step explanation:

Check attachment

Ver imagen oladipupog80
Answer Link

Otras preguntas

a 12-pounded bag of dog food costs $12.36. a 15-pounded bag of cat food cost $15.30. which is a better deal???
How do I solve x-y=11 2x+y=19
How much work does a mother do if she lifts each of her twin babies upward 1 meter? Each baby weighs 90 newtons.
Gina charges $28 for 3 hours of lessons. Hector charges $18 for 2 hours of lessons. Who offers a better deal????
Calculate the average speed of a bicycle that travels 100m in 20 s.
The major blood vessels include a. arteries. b. veins. c. capillaries. d. all of the above.
A force of 200 N is required to keep an object sliding at a constant speed of 2 m/s across a rough floor. How much power is being expended to maintain this moti
Which has more Potential Energy a car parked on the top of the hill,a person on the top of the same hill sitting down eating a sandwich, or a man running fast a
Mary has 12 marbles 3/12 of the marbles are yellow and 2/12 of the marbles are blue.The rest of the marbles are green.How many marbles are green?
Which has more Potential Energy a car parked on the top of the hill,a person on the top of the same hill sitting down eating a sandwich, or a man running fast a