haylinjade haylinjade
  • 11-03-2014
  • Mathematics
contestada

a 12-pounded bag of dog food costs $12.36. a 15-pounded bag of cat food cost $15.30. which is a better deal???

Respuesta :

ashleymarie1270
ashleymarie1270 ashleymarie1270
  • 11-03-2014
The 15 pound of cat food because if you divide 15.30 by 15 it gives you 1.02 which is the price per pound.
For the dog food you would divide 12.36 by 12 to get 1.3.
The price per pound for the cat food is cheeper the the dog food which means you get more food at a lower cost.

Hope this helps!
Answer Link
palomavilla28 palomavilla28
  • 12-03-2014
15 pounded because when you divide is cheaper
Answer Link

Otras preguntas

యోగ్యులైన పిల్లల వల్ల తలిదండ్రులుకలిగే ప్రయోజనాలు ఏవి?​
How did France’s contributions help the Americans in the War of Independence?
$17,818 is invested, part at 11% and the rest at 6%. If the interest earned from the amount invested at 11% exceeds the interest earned from the amount invested
cuando y donde nacio anganamon
Select the correct answer. Which equation matches the function shown in the graph?
Tiffany wants to know the effect of eating sugary snacks on performance in PE class. She decides to set up an experiment to find out. Which of the following gro
Carrie rolls two 1-6 number cubes. How many outcomes are possible?​
The question is in the photo.​
What do you mean folk culture?​
The water level in a plastic pool changed by −8 gallons each hour due to a small hole in the bottom. After 6 hours, the pool contained 132 gallons. How much wat