kandi14moore
kandi14moore kandi14moore
  • 11-02-2016
  • Mathematics
contestada

#1 $11.49 for 3 packages and fid the unit rate.round to the nearest hundredth if necessary

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-02-2016
Solve:-

$11.49 ÷ 3 = 3.83
$3.83 per package.

Unit Rate:- $3.83 per package.
Answer Link
Neuron
Neuron Neuron
  • 11-02-2016
If you would like to find the unit rate, you can calculate this using the following steps:

$11.49 ... 3 packages
$x = ? ... 1 package

11.49 * 1 = 3 * x
11.49 = 3 * x         /3
x = 11.49 / 3
x = $3.83

The correct result would be $3.83.
Answer Link

Otras preguntas

Factor 35x + 7 F. 7(1 + 5x) G. 7(1 + 35x) J. 7(x + 5x)
I AM GIVING BRAINLIEST FOR THIS ( I NEED 2 ANSWERS TO GIVE BRAINLIEST Supplies: paper—larger than 8 x 11 inches preferred an atlas, map, or other source with d
Suppose you are working for a small start up as a purchasing agent. You are purchasing a product that requires that you pay in bitcoins. The product costs 1.75
please help i will give brainliest
please help with these 4 questions
letter for upscaling park
Steve is turning half of his backyard into a chicken pen. His backyard is a 24 meter by 45 meter rectangle
How do graphs help you understand the data?
if i have 37 test and i do 12 test a week how many weeks its gonna take
What is the fraction and decimal of 86%?