iermkaitlyn
iermkaitlyn iermkaitlyn
  • 11-04-2018
  • Mathematics
contestada

It costs a family S305.00 to buy a 11-ft-by-14-ft rug. If the cost is proportional to the area, what will it cost the family to buy a 16-ft-by-18-ft rug?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-04-2018
$163.09 because 16x18=288sqft 11x14=154sqft so $355/288 = $1.059sqft multiply that by 154 and the answer is $163
Answer Link

Otras preguntas

Which food could a person liberally eat while on a low-cholesterol diet? a. cheese b. eggs c. steaks d. walnuts
The spread of cultural traits from one society to another is called
What is the missing number in this pattern 7 16 34 43
The mean of a set is not affected by outliers. true or false.
which part of speech is the underlined word? my sister can run extremely fast. a. preposition b. adverb c. adjective d. noun
Which of the following is NOT one of the functions of a colon? A introducing long lists B introducing quotations C separating a word or phrase for emphasis D in
Is naf an acidic, basic, or neutral solution?
Those who exercise regularly have a milder physical stress response than nonexercisers.
what is an assumption historians make when they evaluate a source of information
how do i find the percent change from 70 to 56?