awebster0705p70yoh awebster0705p70yoh
  • 11-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 24-fl-oz jar of spaghetti sauce sells for $2.69. another jar that holds 1 quart of sauce sells for $3.29. which is better buy

Respuesta :

20velezedgar
20velezedgar 20velezedgar
  • 11-04-2018
The quart is the better buy because it is 10 cents an ounce 
Answer Link

Otras preguntas

What multiples to 0 and adds to 8
what is the answer to the equation 5+2(x-1)=12
Two numbers have their own reciprocals. What are they?
An element is a substance that cannot be broken down chemically into A. electrons. B. another substance. C. atoms. D. protons
GEOMETRY HELP!! SOS! SOS!
Identify the interjection. Wow! I cant believe you hit three home runs tonight! a. wow b. cant c. three home runs d. tonight
What was the end result of the Vietnam War? A. The United States stayed and was defeated by Vietcong forces. B. The United States pulled out and the
what would be considered an observable indication of global warning
The meaning of the word curtail'd is
What is the value of 324? a. 128 b. 18 c. 648 d. 1,048,576