dayabrenes23
dayabrenes23 dayabrenes23
  • 10-04-2018
  • Mathematics
contestada

You want to make some apple pies. Apples cost $1.40 per pound. How much does it cost to buy 16.2 pounds of apples?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-04-2018
1 pound = $1.40
16.2 pounds = 1.4 x 16.2 = $22.68

--------------------------------------
Answer: $22.68
--------------------------------------
Answer Link
gfhfghfgh gfhfghfgh
  • 23-04-2020

Answer:

22.68

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If three pies require 2 dozen apples, then four pies require Blank dozen apples.Fill in the Blank.
as 8 hundreds is 8 thousands
Given f(x)=2x^2+8 and g(x)=5x-6, find each function. (f+g)(x) (f*g)(x)
y=3(x+5)(x-2) equivalent to
56 out of 154 in simplest form of a fraction
A grocery store clerk has 16 oranges,20 apples,and 24 pears. The clerk needs to put an equal number of apples,oranges,and pears into each basket. What is the gr
A recipe calls for 1/2 teaspoon of salt for the batter and 1/8 teaspoon of salt for the topping. How much salt is used in the entire recipe?
which is bigger? 3/6 or 4/6
Music influences and impacts the world that we live in. How is music used in different parts of the world and in different areas of life (movies, religion, etc.
A recipe calls for 1/2 teaspoon of salt for the batter and 1/8 teaspoon of salt for the topping. How much salt is used in the entire recipe?