ifyob232
ifyob232 ifyob232
  • 13-02-2018
  • Mathematics
contestada

if oranges cost $0.75 for 1/3 of a dozen, how many oranges can you buy for $3.00?? ❗️Please help❗️

Respuesta :

clubsodaaaa
clubsodaaaa clubsodaaaa
  • 13-02-2018
75 + 75 + 75. = 2.25 so no
Answer Link
Аноним Аноним
  • 13-02-2018
1/3 of a dozen o =(1/3)12=12/3=4 (oranges).
$0.75 / 4 oranges=$3.00 / x
x=($3.00)(4 oranges) / $0.75=16 oranges.

answer: 16 oranges. 


Answer Link

Otras preguntas

Spawning is when a a. large group of adults release their gametes into the water at the same time. b. male and female fish release their gametes together. c. mal
Why do we put these three words together in the 'fire triangle'?
You got the following scores on 3 tests: 84, 82, 98. What score must you get on the 4th test if you want to average a 90% for the 4 tests? A. 94 B. 95 C. 96
5/6 - 1/6 = in simplest form
what is the purpose of phosphates in fertilizer what is the purpose of phosphates in laundry detergent
Water that flows downhill along Earth's surface is called
Design/draw any monster
Which of the following makes up the dense outer layer of bone? a. compact bone b. spongy bone c. bone marrow d. periosteum
multiply polynomials(2n+2)(6n+1)
who is hitler?what did he do?