sadierosecogs1 sadierosecogs1
  • 13-02-2018
  • Mathematics
contestada

Anne Marie has saved 9 dollars for a new coat that is 1/6 as much money as she needs how much dose the coat cost?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 13-02-2018
1/6 of the total cost of the coat = 9

1/6c = 9....multiply both sides by 6, canceling out the 1/6 on the left
c = 9 * 6
c = 54 <== the cost of the coat
Answer Link

Otras preguntas

Kip studies flower color in petunias, where the allele for red flowers, R, is dominant to the allele for white flowers, r. If Kip makes the cross RR x rr, the g
a bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?
Why were many Indians unhappy with Oklahoma becoming a state?
What are some decomposers? I have bacteria, worms, and mushrooms. Give me at least two more things!!!
What is a simile for the word Eject?
Which of the following could be equal to -|x| ? select all that apply A.3 B.-3 C.-4 D.4
Why didn't the Vikings try to colonize in the Americas?
how to factor x^2-2x-1
18x3=54 How do I get a distributive property
Which state is farther North ,Washington or Oregon ?