ashleyalvaradoorft9d
ashleyalvaradoorft9d ashleyalvaradoorft9d
  • 13-02-2018
  • Mathematics
contestada

pens are bought at $0.95 per dozen and sold in groups of 4 for $2.25. find the profit of 15 dozen pens

Respuesta :

lexbex17 lexbex17
  • 13-02-2018
$9.60 because 4 times 3 is 12 so that’s 12 pens right there in 3 groups of 4 which 2.25 is the cost for one romp so 2.25 times 3 is 6.75 and u need 15 so 15-12 is 3 so u need 3 more and one pen cost 0.95 times 3 is 2.85 so that plus 6.75 is your answer for your profit of $9.60
Answer Link

Otras preguntas

a square has a perimeter of 28.what is the area?
What responsibility is given to the caliph in the first duty?
Is 1/sec^2(θ) the same as cos^2(θ)
In a first aid kit the ratio of large bandages to small is 3 to 2 based on this ratio how many large bandages are in the kit if there are a total of 80 bandages
What fraction of 1 gallon is 1 quart
What is a series of events that cells go through as they grow and divide?
12 times the square root of 2 equals ?
How did the majority of Supreme Court justices in the case of Plessy v. Ferguson interpret the 14th Amendment?         A.
Why was Brown V. Board of Education argued twice in front of Supreme Court in 1954 and 1955?
Flowers of orchid species Ophrys bombyliflora look and smell like female bumblebees. This attracts the male bumblebees flying nearby to the flowers. Thus, polle