Seudónimo Seudónimo
  • 10-12-2015
  • Mathematics
contestada

Target sells 24 bottles of water for $3, and 36 bottles of water for $4. Which is the better buy and by how much

Respuesta :

KvngChrissy
KvngChrissy KvngChrissy
  • 10-12-2015
The better buy would be the 36 bottles of water for 4$ because it would be 9 bottles per dollar other than the 24 which is 8 bottles per every dollar. Hope it helps!
Answer Link
thehatercool
thehatercool thehatercool
  • 12-05-2021

Answer:

The better buy would be the 36 bottles of water for 4$ because it would be 9 bottles per dollar other than the 24 which is 8 bottles per every dollar. Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

who tells the story in "Jeremiah'a song"?
A concession stand at a baseball game sells 3 apples for $2.00. How can you find the cost for 10 apples?
What is Punitive Culture?
How long would it take a radio wave with a frequency of 6.50 ✕ 108 Hz to travel from Mars to Earth if the distance between the two planets is approximately 8.00
After years as a celebrated screen comedian, douglas fairbanks found even greater success during the 1920s in:
Dan earns $8.25 an hour and works 20 hours a week. How much will he earn in three weeks?
Professor rodgers examined survey information on people who were 65 years old and older. he found the average level of happiness reported increased from 1982 to
What is the difference between a cannabinoid and a trichome?
If it is not watered, a tulip plant wilts because it
List 3 advantages and 3 disadvantages of producing beef