kyahshannon25 kyahshannon25
  • 12-01-2018
  • Mathematics
contestada

Determine which is less expensive per can, a 6-pack of soda for $2.20 or a 12-pack of soda for $4.25.Explain.

Respuesta :

chainsawsyrup
chainsawsyrup chainsawsyrup
  • 18-01-2018
1 / $2.2 = .45 cents. for a can.
1 / $4.25 = .23 cents for a can.

That means the 12 pack is cheaper.

I hope this helped :)


Answer Link

Otras preguntas

can you use carbon dating to determine the age of a dinosaur
If x+4 Is a Factor Of The Polynomial x³-x²-14x+24 ,Then Find Other Factors.​
1. Complete the problem by using your calculator. Round your answer to three decimal places. If f(x)=x^3– 7x^2+ 3 find f(-2) and f(3/4) a. f(-2) = 3 and f(3/4)=
An arithmetic sequence is given below. 15, 19, 23 ,27 … Write an explicit formula for the nth term an
Consider the following proportion: 2 7 = 12 x Use cross products to write the equation: 2x = 84. What is the value of x?
Mrs. Carol body toaster oven for 18 nine dollars sales tax is 7.75% what was the total including tax that she spent for the toaster oven
Según la línea del Ecuador¿En qué hemisferio se encontraba el imperio azteca?
x=2y=-1 -5x-9y=2 elimation
Which best describes the performing ensemble in Dance of the Youths and Maidens from Part I of Stravinsky's The Rite of Spring
what is Globalization??​