kyahshannon25 kyahshannon25
  • 11-01-2018
  • Mathematics
contestada

Which cost more per issue, an 18-issue subscription for $40.50 or a 12-issue subscription for $33.60?

Respuesta :

mand3 mand3
  • 11-01-2018
So what you would do is you would dived the subscriptions by the cost 
Soo...

$40.50/18 =2.25
$33.60/12=2.80


so therefore 12 issue subscriptions for $33.60 would be more 

Answer Link

Otras preguntas

Why did Spanish leaders want to push Spanish control into North America in the mid-1500s? a. North America had a large amount of gold and silver. b. Spain dec
What captain explored the mouth of the Columbia River for the United States?
The unit rate for $1.96 for 4 pounds of bananas
14. What is the mass of 3.5 moles of water?
What is a Roman Empire?
A bullet travels at 850m/s. How long will it take a bullet to go 1km
* Write (2 paragraphs) on How the tradition of throwing out the ball by the President of the United states (POTUS) benefit and baseball
Plz help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Which of the following statements is true of asexual reproduction? a. It produces few offspring. b. It produces identical offspring. c. It produces genetic d
Who is the opponent in the narrator’s imaginary chess game? "the rules of the game