Seudónimo Seudónimo
  • 11-01-2018
  • Advanced Placement (AP)
contestada

a corner store sells two kinds of baked goods: cakes and pies. A cake costs$14 and a pie costs $8. In one day, the store sold 12 baked goods for a total of $144. How many cakes did they sell?

Respuesta :

bobmoneyagudelo
bobmoneyagudelo bobmoneyagudelo
  • 11-01-2018
(14 * 8) + (8 * 4) = 144
8 cakes 4 pies
if you need more explination, ask me
Answer Link

Otras preguntas

A student had gotten 66.5 over 70 what did that student get?
Coming to school each day, having the necessary materials, and to do homework help students to be successful in school. Choose the answer that is the most eff
Which steps can be used to solve for the value of y 2/3(y+57)=178
Nancy does 5 loads of washing per week using a box of a 1.2kg box of Fab using 60 grams per wash.How many weeks should the box of washing powder last.
When selecting a material for a measuring temperature, we use what sort of properties?
________ interpretation is one of the oldest forms of communication. a. Written c. Oral b. Reading d. none of these
how does shigella attack its victim
An economic theory that stresses government management of the production and distribution of goods is
how does respecting the feelings of others influence effective communication?
what is the gcf fpr 45,90, and 75