tatiana8322 tatiana8322
  • 12-12-2017
  • Mathematics
contestada

Ginger takes 10 nickels to buy some pencils at the school store. How many cents does ginger have to spend ?

Respuesta :

astroprincess331
astroprincess331 astroprincess331
  • 12-12-2017
Since one nickel equals 5 cents, you'd multiply 10 nickels by 5 cents apiece and yield 50 cents to spend. 
Answer Link
devonstrong1990 devonstrong1990
  • 12-12-2017
the correct answer is 50 because s nickel is worth 5 cent so u can say 2 nickels is 10 cents so you add two nickels in five sets you get 50 or you can do 5 multiplied by 10
Answer Link

Otras preguntas

Please help ASAP Which problem can be solved using the equation shown? $2.50x-$2.00=$10.50Will bought several books that cost $2.50 each and received a $2.00 d
Help with monomials if u help I will reward needed!! 10 pts
Which of the following describes the graph of a linear function? A) It is a curve that lies in only two quadrants. B) Its y-values decrease at a constant rate a
Can someone help me ?
A parent of a child with hemophilia states that she worries whenever the child has a bump or cut. the nurse should explain that after the area is cleansed, the
Which one of the following statements about a topic sentence and a main idea is accurate?
How do you multiply two fractions with different denominators?
What program did roosevelt set up to help britain in its fight against germany?
(10)(11) Geometry Check Ans 10) 5 11) x = 33 y = 38 z = 109
How did woodrow wilson describe the u.s. goal in entering world war i?