Seudónimo Seudónimo
  • 11-12-2017
  • Mathematics
contestada

A certain brand of rice costs $0.88 for 6.8 ounces.

What is the unit rate?

Enter your answer, rounded to the nearest cent,

Respuesta :

Kaikerscupcake
Kaikerscupcake Kaikerscupcake
  • 11-12-2017
All you need to do is divide .88 by 6.8.

.88/6.8= 0.129 (round upt to .13 cents)

I hope this helps!
Answer Link
yukinesuzumo
yukinesuzumo yukinesuzumo
  • 11-12-2017
.13 per ounce. To solve problems like this, simply divide the cost by the unit. In this case that is .88/6.8
Answer Link

Otras preguntas

Find for x if sin x cot x csc x = sqrt 2 ? Answers are: A. 4 B. sqrt 2 C. 1 D. 2
18 is 9% of what number?
please help me......
The supply of ice cream in town has decreased which of the following circumstances most likely caused the reduction
Ma maman et moi (My mother and I) _____________ de Paris.
Which sentence contains a universal theme?
Based on their positions in the periodic table, which element would you expect to have the smallest first ionization energy?
Observational search data is valuable because it allows companies to obtain information that people are often unwilling or unable to provide. which of the follo
Which phrase best describes Timothy? A. old and unkind B. superstitious and courageous C. wise and funny D. frightened and strong
-34 devided by 1.2 quick