lulitoloovvybs lulitoloovvybs
  • 10-12-2017
  • Mathematics
contestada

ms. Cho bought 1/3 yard of wool and 5/8 of oil. the wool cost $9 per yard and the silk $12 per yard. how much did Ms. Cho spend in all?

Respuesta :

supportedbypitbulls
supportedbypitbulls supportedbypitbulls
  • 10-12-2017
Wool = $3
Silk = $7.5
So $10.50 in total.
Hope it helps!
Answer Link
Dariia
Dariia Dariia
  • 10-12-2017
Hope that helps! Let me know if you don’t understand any of the steps
Ver imagen Dariia
Answer Link

Otras preguntas

HELP DUE TODAY What did Jean Craighead George mean to say by having the novel turn out this way in Julie of the Wolves?
U-turns are prohibited when
exercice 1 2 et 3 a et b
The period T of oscillation of a mass m attached to the end of a spring is given by T=2π√(m/k), where k is an accurately known constant. The mass is measured as
1. The starting point for the race is supposed to be located on Constitution Ave., halfway between 7th and 14th street. Find the location of the starting point
PLEASE HELP ME!!! DUE TODAY, I WILL GIVE 20 POINTS!!!! NO EXPLAINATION NEEDED!!!! FIRST PERSON TO ANSWER GETS BRAINLIEST AWARD!!!!
Derek paid $3.20 for a 4 pack of Gatorade. What is the cost per bottle?
Why does it sometimes cause problems to take something "out of context"?
1. Write an equation in slope-intercept form for the line that passes through the points (2, -3) and (1, 5). 2. Solve 2.2n ÷ 0.8n + 5 = 4n. 3. Solve 20 - 31 >
What is the distance between points J and K? Please, show your work.