jacksonmercy34 jacksonmercy34
  • 11-11-2017
  • Mathematics
contestada

Georgia has $16.38 in her lunch account. How many lunches can she but if each lunch costs $1.95?

Respuesta :

Quantum21
Quantum21 Quantum21
  • 11-11-2017
She can buy 「16,38/1,95」= 8 lunches
Answer Link
legomasterameer
legomasterameer legomasterameer
  • 11-11-2017
She can buy at least 8 lunches because $16.38 / $1.95 = $8.40

8.40 rounded to 8 because you can't buy a part of a lunch.
Answer Link

Otras preguntas

What is 2.6 as a fraction or mixed number? Pls help
What 3 questions does a preposition answer?
A collector has 120 movies posters and 100 band posters. She wants to sell movie posters but still have her poster collection maintain the same ratio of 120: 10
What's 93 divided by 4 and need work to prove that I did it
how did the chinese culture change during the period of disunion
im not sure of how to solve these,any help? : 2x-5>x-2
Tony spent $60.54 and bought 3 packs of notebooks and a calculator. How much does a pack of notebooks cost if a calculator costs $45.87?
What theory states that Earth's lithosphere is made up of large plates that are in constant motion?
what is a (a) divided by(a^2)
How does one recognize the highest occupied energy level??