DyeJilaubreaviragirl
DyeJilaubreaviragirl DyeJilaubreaviragirl
  • 12-10-2015
  • Mathematics
contestada

Chin bought 12 pounds of apples for $6 use the ratio table to find the cost of buying 3 pounds of apples

Respuesta :

Shiori Shiori
  • 12-10-2015
If you simplify 12 over 6, you get 2 pounds for $1. And it is 50 cents for one pound, so you need to find it for 3 pounds. It would be $1.50
Answer Link

Otras preguntas

This key Civil War leader claimed to be fighting to preserve the Union, not to abolish slavery. However, on January 1, 1863, after a show of Union strength at A
What role do you think the witches play in advancing the theme of fate versus free will? Write a strong thesis statement and support it with examples from the t
The 25th amendment became a formal amendment that dealt with this informal amendment involving the presidency. Name the issue
Mr. Hernandez's backyard is shaped like a trapezoid with a height of 10 m, a top base of 15 m, and a bottom base of 19 m. In his backyard, he has a circular veg
Use the model to find the quotient of 5 ÷ 1/3.
What could be a great explanation of concentration camp Chelmno?
Steinbeck's book is an example of which of the following genres of literature?
William Few’s MAIN contribution to the Constitutional Convention was
Choose the sentence where the NOUN clause is underlined. Question 10 options: That I would fail my test was my biggest fear. That I would fail my test was my b
what is the equivalent decimal of 14 14/20