aidanpiscitelli aidanpiscitelli
  • 13-10-2017
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate 3 for $5 4 for$6

Respuesta :

DerpyPusheenCat
DerpyPusheenCat DerpyPusheenCat
  • 13-10-2017
The unit rate for 3 for $5 is around $1.70 or $1.60

The unit rate for 4 for $6 is $1.50
Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 13-10-2017
You have two separate problems here.  

a) 3 for $5 needs to be expressed as cost per unit.  Write $5/(3 units), and then simplify.  Here the unit rate is ($5/3) / unit, or $1.67 per unit.

b)  4 for $6:  Write $6/(4 units), and then reduce to lowest terms:  
(6/4) dollars per unit, or $1.50/unit

Answer Link

Otras preguntas

Is a fungus a primary, secondary or tertiary consumer? Can it be all three? ​
I HAVE A QUESTION FOR ALL THE HARRY POTTER FANS FAVORITE SHIP (MINES DRARRY)
if u were able to change something from your past about a friend you've hurt what it be.
What are these? Help ASAP!
HELP PLS WITH BOTH SCREENSHOTS I NEED IT ASAP ILL GIVE BRAINLIEST THANKS.
Please answer question b math help ( please show work )
I need help with this question can some please help me !
Your parents ask you to babysit for your little sister but you want to hang out with your friends. You do what your parents ask because you respect them. You ar
Using the net below, find the surface area of the triangular prism . Don’t try scamming me
What is the buoyant force of a dog that displaces 10 pounds of water?