waTEVA3644 waTEVA3644
  • 12-10-2017
  • Mathematics
contestada

If 75 cans cost 56.25 dollars how much would it be for 3 cans

Respuesta :

ccarstater22
ccarstater22 ccarstater22
  • 12-10-2017
$24.12
divide 56.25/7 then round then * 3
Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 12-10-2017

56.25 / 75 = 0.75 for each can

0.75 *3 = $2.25 for 3 cans

Answer Link

Otras preguntas

Plz help me with this plz
Is PLACED a General word or domain word?
What event finally led the u.s. to enter wwii in 1941, two years after the war started?
What is the slope of the line? 5(y+2)=4(x-3)
where were the separatist planning on going when they came to the colonies.
During what sleep stage do most dreams occur?
Derek and his friends shared two small pizzas.Derek ate 7/6 of the pizzas.Which mixed number shows how much pizza Derek ate? A,1 1/6 B,1 3/6 C,1 4/6 D,2 1/6
if a sample of 51 employees were taken from a population of 606 employees
I need help on the last question
Fourteen-year-old Shirley collects one coin from every country that she visits. If she currently has collected 18 coins and wants to accumulate at least 82 coin