amuroper4 amuroper4
  • 10-10-2017
  • Mathematics
contestada

mrs. baker purchased a number of juice packs at a cost of $0.30 each and a loaf of bread that cost $1.19. the total cost of her purchases was 2.99. which equation would you use the determine how many juice packs mrs. baker purchased

Respuesta :

jnasium21 jnasium21
  • 10-10-2017
0.30x + 1.19 = 2.99

hope this helps
Answer Link
1055477
1055477 1055477
  • 08-06-2020

Answer:

0.30j + 1.19 = 2.99

Step-by-step explanation: Hope this helps! :D

Answer Link

Otras preguntas

a rectangular billboard is 7 2/3 yards long and 4 yards wide. what is the area of the billboard?
on a hot summer day, water droplets often form on the outside of a cold glass. the water droplets form when water vapor in the air
What was the main idea of the Monroe Doctrine?
what is 1/5 minus 1/6
The highly organized farmers of the Ohio River Valley were called _________ Builders.
Which inequality is used when the situation involves a "minimum".
-5k + 7 ( -8 + 4k) Simplifying Algebraic Expressions
is dypepsia a type of indigestion or not
The day before yesterday I was 25 and next year I will be 28. This is true only one day in a year. What day is my birthday? Explain.
How does the movement of air affect the type of weather that forms from high-pressure and low-pressure systems? SCIENCE!!!