mcsaggers84281 mcsaggers84281
  • 11-04-2024
  • Mathematics
contestada

Moses wants to subscribe to Netflix. The subscription plan costs $20.99 per month. Write an equation that can be used to find y, the total cost of the subscription plan for x months.

Respuesta :

eleanoreshively eleanoreshively
  • 11-04-2024

Answer:

Multiply the cost per month, $20.99, by the number of months, x

Step-by-step explanation:

Equation: y = 20.99x

Answer Link

Otras preguntas

which formula is used to indicate simple past tense
3 divided by what equals 36
Draw a bar model that shows how the number now hours in March compares with the number of hours in February of this year
solve this equation .6x-7=4x+13
Write y = -2x in standard form. Then graph the function.
Explain how multiplying with 6 is like multiplying with 3
Question Total: 1 point Napoleon took power from the Directory in a coup d'état. What is a coup d'état? A The execution device used in the French Revolution B A
how would the tides on earth be different if the moon revolved around earth in 15 days
An object traveling at a constant speed but with a changing direction is accelerating. a. True b. False
Primitive art reflected art from___________________________. a. African cultures b. Asian cultures c. non-western cultures d. European cultures