moniej0596 moniej0596
  • 11-08-2017
  • Mathematics
contestada

Devon is trying to find the unit price on a 6-pack of drinks on sale for $2.99. His sister says that at that price, each drink would cost just over $2.00. Is she correct, and how do you know? If she is not, how would Devon’s sister find the correct price?

Respuesta :

lukieswoosh
lukieswoosh lukieswoosh
  • 14-08-2017
it's the third option
Answer Link

Otras preguntas

how long does it take an airplane to fly 1500 miles of it maintains a speed of 600 miles per hour?
What plan, favored by president richard nixon, gave the states the greatest amount of leeway in spending money from the national government?
What is the inflammation of the skin at the base of the nail called?
15.75 - ( -3.85) + ( -2.54)
pollen is produced by the process of
People hoping to travel to other worlds are faced with huge challenges. one of the biggest is the time required for a journey. the nearest star is 4.1×1016m awa
Discrimant of 6x squared -54=0
Identify the functional groups in the psychedelic drug below, nicknamed \"lsd.\"
During the 1700s, the largest number of immigrants to the american colonies came from
You watch a roulette wheel spin 3 consecutive times and the ball lands on a red slot each time. what is the probability that the ball will land on a red slot on