nene6 nene6
  • 11-05-2015
  • Mathematics
contestada

what is the cost of 2.15 pounds of cheese priced at $7.99 a pound

Respuesta :

iGreen
iGreen iGreen
  • 11-05-2015
Multiply the pounds of cheese by the price per pound.

[tex]\sf2.15\times7.99=17.1785[/tex]

So the cost is approximately $17.18
Answer Link
Аноним Аноним
  • 11-05-2015
(2.15 lbs)*($7.99 / lb) = $17.18
Answer Link

Otras preguntas

In feudal society, a tract of land set aside by a lord for his own personal use was called the _____. bailiff demesne coloni simony
When you read actively, you A)relate to text B)teach some one vocabulary C)must speak out loud D)do not learn as quickly
Write 658.129 in expanded form
which of the following was written in an effort to encourage the ratification of the Constitution
x+y=14 2x+3y=38 what is x and y
subject of sentence " i'm just inviting you to join me in my uncertainty"
In the formation of a macromolecule, what type of bond would join two amino acid subunits?                 A)           ionic bond                 B)
Why are 3 nucleotides used as codons for amino-acid mapping in DNA?
During the revising phase of the writing strategy, why is reading the essay out loud recommended?
What was the goal of the compromise of 1850 ?