Seudónimo
Seudónimo
12-05-2017
Mathematics
contestada
three times the cost is $24
Respuesta :
Аноним
Аноним
12-05-2017
8 because 24 divided by 3 is eight
Answer Link
FLORC
FLORC
12-05-2017
3x=24
To find the cost divide 24 by 3
X= $8
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 56+ )
Otras preguntas
A ski club charges a $45 membership fee plus $18 to rent ski equipment per day. Which of the following equation can be used to find the total cost of membership
What remainder does the sum 2222+2333 leave after division? Each one has an answer! Need answer quickly! 18 points! by 4? by 6? by 9? by 12?
The number of representatives from a state could increase if
The novel "out of my mind" opens with a powerful discussion of the power of words and language. How does this textual choice help capture readers attention?
If i^2 = −1 and a = (i + 7), which is the result of squaring a?
Jenny and Hanan are collecting clothes for a clothing drive. Hanan collected 1/2 as many bags of clothes as Jenny did. If Jenny collected 3/ 4 of a bag of clo
ozone intake can cause irritation in what system in the body?
What is the solution to this equation? X + 20 + 10x = 20 + 9x O A. x=2 O B. x = 0 O C. x= 10 O D. x= 20
Calculate the value of x in the illustration below.
What is the common difference between successive terms in the sequence? 0.36, 0.26, 0.16, 0.06, –0.04, –0.14, ...