wendow20 wendow20
  • 11-05-2017
  • Mathematics
contestada

One dozen eggs were purchased for $.89 how much do 4 eggs cost?

Respuesta :

MMMski
MMMski MMMski
  • 11-05-2017
I believe the answer is 29.67 (if I calculated correctly). However, it can easily round to $.30
Answer Link
Helper512 Helper512
  • 11-05-2017
There are 12 eggs in one dozen. 
Set up an equation
12eggs/0.89 = 4eggs/x
cross multiply and solve for x

or

just divide 0.89 by 3 because 4 eggs * 3 eggs = 12 eggs.
Answer Link

Otras preguntas

easy one - giving brainly if correct - show work.my teacher said this was wrong so what's the correct answer? answer both!​
Can someone tell me which one is the answer? Am I wrong or correct?
The sum of two numbers is 13 and their diffrence is 3. what are the two numbers?
Simplify the following expression : 3a + 6b - 7(a - 3b) + 3​
Which of these situations can be represented by this graph?
A student wants to show the transfer of heat energy without matter. Which investigation design would best help the student
HIGH POINTS/WILL MARK BRAINLIEST Consider the leading term of the polynomial function. What is the end behavior of the graph? 2x^7– 8x^6– 3x^5– 3
What is the value of this expression? −29−(−13÷35)
How would you characterize the tone of the poem "Brown Man's Burden"?
Your older sister tells you that she wants to have an IVF and have her child implanted into a surrogate mother for $3,000 through a company. Your mother is oppo