tabathawigginstabby tabathawigginstabby
  • 11-03-2015
  • Mathematics
contestada

If 3 1/2 pounds of bananas cost $.98, how much would one pound cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-03-2015
The way you would find how much one pound costs is divide .98 by 3 1/2. 3 1/2 in decimal form is 3.5 so .98 ÷ 3.5 = .28

So one pound of bananas would cost $0.28

Hope that helped!
Answer Link
cclemeno cclemeno
  • 11-03-2015
98/3.5=28 cents ratio and proportion 3.5/98=1/x cross multiply x= 28 cents
Answer Link

Otras preguntas

The verbal expression of 1/8y
what is the approximate longitude of the most easterly boundary of the united states
You invested money in two funds. Last year, the first fund paid a dividend of 9% and the second a dividend of 3%, and you received a total of$1,047. This year,
How are adding and subtracting decimals similar to and different from adding and subtract whole numbers?
Why is an mis course the best place to learn the four components of​ non-routine cognitive thinking related to job​ security?
In still water, a boat averages 12 miles per hour. It takes the same amount of time to travel 14 miles downstream, with the current, as it does 7 miles upstream
How do correlation and causation differ
What is the first step in solving 4x -3 = 9
Can someone help me answer these questions
Which ph represents a solution that releases 100 times less hydrogen ions than a ph of 9?