Michknoles8
Michknoles8 Michknoles8
  • 12-03-2017
  • Mathematics
contestada

Kisha is decorating a gingerbread house.She spends $11.39 for 6.2 pounds of candy.Which is the best estimate of the cost of each pound of candy?

Respuesta :

SageOxalisMoore
SageOxalisMoore SageOxalisMoore
  • 12-03-2017
about 1 and 1/2 dollars per pound
Answer Link
LuHanLH7
LuHanLH7 LuHanLH7
  • 12-03-2017
$1.50 per pound
(I think)
Answer Link

Otras preguntas

Which explorer sailed for France trying to find the Northwest Passage but instead ended up going through the St. Lawrence River and founding New France (now kno
What ethnic groups make up the population of Latin America?
Why does your heart never tire of constantly beating to pump blood throughout your body?
A mixture consisting of visibly different substances or phases
What's the major difference between social Darwinism and Darwin's idea of "survival of the fittest"?
Help pls 2,4 +0,8=........+1,21=........+1,78=........-5,14=
write a few sentences about different to show subtraction for a problem like 32-15
4. Which calendar would have been most useful in predicting the beginning of rainy seasons? Why?
What is the to the multiplication equation 0.6=72
7+4=11 what other addition fact does he know that shows the same addenda? Write the new fact.