Seudónimo Seudónimo
  • 10-03-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells 2 1/2 pounds of shrimp for $18. What is the unit price of the shrimp? Explain Plz

Respuesta :

abudi
abudi abudi
  • 10-03-2017
2 1/2 pounds = $18
for 1 pound = How many dollars

1 pound = $18 ÷ 2 1 /2
= 18 ÷ 2.5
= $ 7.2

1 pound = 453.6 grams
so 453.6 grams = $7.2

price of 1 gram = 7.2 / 453.6 = $ 0.0158
Answer Link

Otras preguntas

How do you spell anksouse?
ABCD is a square and a semicircle O has a radius of 6. WHAT is the area of this figure?
Scott has 1/3 of the computer games as Anish, and Anish has 1/2 as many games as Nick. Together they have 140 games. How many do they have each? Scott has......
Create a newspaper article about visiting the great exhibition, London.Could anyone please give me some points that I could include.Thank you
An advertisement for a new model of luxury sedan would target ________??1.new drivers2.families 3 businesses 4.professional  adults
how many legs do phytoplankton have
Round the following numbers to 2 decimal places 0.2731.5956.4732.5710.42544.556482.3643325.1741
What is the are of the polygon below?
Round the following numbers to 2 decimal places 0.2731.5956.4732.5710.42544.556482.3643325.1741
What are the pH changes in the stomach before and after taking an antacid tablet?