Diroosaamar Diroosaamar
  • 10-03-2017
  • Mathematics
contestada

If you can buy 12 cans of juice for $8, how much will 18 cans cost?

Respuesta :

deplorablesrus
deplorablesrus deplorablesrus
  • 10-03-2017
You have 12 cans and they cost $8 total
So you take 12 cans and divide by 8 which = $1.50 each
$1.50 x 18 cans = $27
18 cans will cost you $27
Answer Link

Otras preguntas

ASAP PLEASE HURRYYYY!!! a student wants to know how many one centimeter cubes will fit into a 10 cm by 8 cm by 12 CM box. what measures is the student trying to
please simplify this equation ​
Given that the measurement is in centimeters, find the area of the circle to the nearest tenth.(Use 3.14 for n) Radius is 3
How many centigrams are in 6 hectograms?
Which sentence best shows correct comma usage? A. My mother, a doctor, hopes that I follow her career path. B. Alice have you seen my keys, anywhere? C.
which term best describes russias transition to a market economy​
please help me out with this!
What is the concentration of KCl if 10 g are dissolved in enough water to make 12 L?
Twelve ping-pong balls are in a bag. Ten are white and two are orange. Find the probability that the two orange ping-pong balls are chosen without replacement a
Based on this graph, when would an ice age most likely occur? 200,000 years ago 100,000 years ago In present time 100,000 years in the future