lovelacey2004 lovelacey2004
  • 12-02-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 3 pizzas and 4 sandwiches at Ralph's Deli is $68. The cost of 3 pizzas and 7 sandwiches is $92. What is the cost of one pizza and one sandwich?

Respuesta :

muzzickman
muzzickman muzzickman
  • 14-02-2017
Pizza is 12. Sandwich is 8. Total for both is 20.
92-68=24
24/3=8
 8*4=32
68-32=36
 36/3=12
Answer Link

Otras preguntas

Please help! Giving the brainliest answer to whoever gives the drop down menu answers!
What owes the fraction 100/200 written as a decimal
Gasoline sells for 1.5 euros/liter in bonn. what is the price in u.s. dollars per gallon?
a dessert recipe calls for 2 and 1/2 cups of milk and makes 5 servings how many cups of milk are needed to make for 8 servings show work will mark branniest
How would you do it?
Help me ASAP please
Please I want the answer to this question
Does water gain or release energy when evaporated into water vapor?
in pasteur's investigation, how did he make his test fair?
SIMPLIFY THE EXPRESSION... PLEASE HELP :(