kaliyahrobinson kaliyahrobinson
  • 10-02-2017
  • Mathematics
contestada

John purchased 1/4 lbs of hamburger for $0.75. How much did the hamburger cost per pound?

Respuesta :

happybunny06
happybunny06 happybunny06
  • 10-02-2017
A 1/4 lbs burger is 1 part of 4. It cost 0.75. Take 4 parts times .75 and the anwer is 3.00
Answer Link
iamlonelyeyes
iamlonelyeyes iamlonelyeyes
  • 11-11-2021

Answer:

3.00

Step-by-step explanation:

(=u.u=)0'

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of x ? Enter your answer in the box
in a class, 3/5 of the students have blue eyes. If 9 students have blue eyes, how many students are in the class in total?
Marcy has just returned from a doctor's visit, where she learned she has a calcium deficiency. She's worried about developing osteoporosis, so she decides to ad
Consider the system of inequalities below. What is the solution for the system?
Which of the following describes an intended outcome of the protest document
if y = 5 when x = 4, what is the value of y when x = 12?a.9.6b.10c.12d.15
what is the slope and y intercept of the line represented by this equation? y=9x-2​
Someone please help me out
BRAINLIEST! A LOT OF POINTS! PLEASE ANSWER! What roles did foreign born people have in Ancient Greek society?
Which sentence demonstrates objective writing? Online shopping is the best way to shop for most things. Consumers today have options for shopping—online or in s