unknownperson9252101
unknownperson9252101 unknownperson9252101
  • 11-09-2022
  • Mathematics
contestada

How much money do you save by purchasing the vanilla cupcakes in a dozen Pak versus buying 12 individual cupcakes? $11.53 for dozen pack and twelve individual cupcakes is $2.15

Respuesta :

godsbre71 godsbre71
  • 12-09-2022

Answer:

You save $ 14.27

Step-by-step explanation:

12 dozen = 11.53

2.15 x 12 = 25.80

25.80 - 11.53 = 14.27

Answer Link

Otras preguntas

“Where it is an absolute question of the welfare of our country, we must admit of no considerations of justice or injustice, or mercy or cruelty, or praise or i
ALEXANDRA BUYS SWEATSHIRTS FOR $12 EACH . IN HER STORE SHE SELLS EACH SWEATSHIRTS BY 25% AS PART OF A PROMOTION ALEXANDRA DISCOUNT THE SWEATSHIRT BY 25%.IF A
What law protected Catholics from any attempt to make Maryland a Protestant colony?
1. For how many minutes should you read before taking a break? a. 20 b. 15 c. 30 d. 25
what is the only part of a sentence that can ever be implied in English? a. subject. b. predicate. c. direct object. d. object of a preposition
What is the sum of all the common factors of 12 and 20?
which of the following was a direct cause of job specialization in early human civilizations. A. Development of agriculture B. Stratification of society C. Esta
which organization worked for the rights of migrant farm workers? CORE SCLC SDS SNCC UFW
what is a good antonym for patronizing A.familiar B.Flattering C.scornful D.charming and E. misanthropic
A train traveled 720km in 9h. How far would it travel in 11 hr? How long would it take to go 1120km?