Ashanti135
Ashanti135 Ashanti135
  • 10-02-2017
  • Mathematics
contestada

Mary is making pillows for her Life Skills class. She bought 2 1/2 yards of fabric. Her total cost was $15. What was the cost per yard?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-02-2017
For 2 1/2 = (5/2) Yards, her cost was = 15
So, for 1 yard, it would be: 15 / 5/2 = 15*2/5 = 30/5 = 6

In short, Your Answer would be $6

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

what is a device that transforms thermal energy to mechanical energy
You work at a clothing store, and your boss wants you to find out which type of shirt had the highest percentage of sales. You found that 13 out of 20 tank tops
how do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
Why did the Virginia Company give settlers the right to self-government?
do you know 3 prime numbers that equal 32
Jamaal buys his clothes at Super Discounts. On Saturday, he bought shoes regularly priced at $40 for 25% off, and a jacket regularly priced at $100 for 30% off.
50 is 40% of what number?
what is a device that transforms thermal energy to mechanical energy
how do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
what times what equal 16?