Seudónimo Seudónimo
  • 10-02-2017
  • Mathematics
contestada

At the market, 2.4 pounds of peas cost $1.68. How much does one pound of peas cost?

Respuesta :

pinklush132
pinklush132 pinklush132
  • 10-02-2017
2.4:1.68, divide 2.4 by 1.68 and one pound costs $1.42
Answer Link
Gisellefares Gisellefares
  • 10-02-2017

1.68 divided into 2.4 pounds

= $0.70

Answer Link

Otras preguntas

vertex form of Y = (x+3)^2 + 1
tristan rode his scooter from his home to his school. the following graph represents his trip, relating the time, x, to the distance, y.
Which unit consists of a group of people and the place where they live
what was the cause of the whiskey rebellion
Find the surface area of this triangular prism.Please hurry!
The steps to get the answer​
What is the technique used to help groups generate multiple ideas and alternatives for solving problems
Winds are the main cause of ___ currents in the ocean
Which of the following verbs is a stem-changing verb? beber vender querer deber
The primary reason the bantu-speaking people of west africa migrated southward and eastward between 500bce and 1500ce was to a.flee warfare. b.seek religious fr