keske024320 keske024320
  • 11-07-2022
  • Mathematics
contestada

Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.

Respuesta :

jimrgrant1 jimrgrant1
  • 11-07-2022

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

Answer Link

Otras preguntas

what is the quotient of 5.46 and 0.006? Please show work and (quotient means division)!!
1/2×5/8 explain the answer
where dose Michael Foreman visit for inspiration for his work
If ice has a density of.92g/cm, what is the volume of 1.8 kilograms of ice?
Can someone help me with this please ? This is exponents . 3x^2(9x)^0 = ____ x____  .Please explain how you got your answer.
Do all of the cells of your body divide at the same rate? Explain.
A meter is a unit of length approximately equal to 39.37 inches. If someone is 1.66 meters tall, what is his or her approximate height in inches?Using the given
why is there so much nitrogen in the atmosphere
I need help with this one , please .  (13)^2(13)^-4(13)^5 = 13^_____    to what power ?    Can you explain please
Why can we see objects in space? Like the Sun, stars, the moon and other planets.