violetdancer violetdancer
  • 10-06-2022
  • Mathematics
contestada

How do I find the unit price

Respuesta :

lisee787 lisee787
  • 11-06-2022

Answer:

get the price of the item then divide by how many Oz or lbs you get unit price

examples 4 cakes cost $14.00 divide so one cake is $3.50

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What country has the most nuclear weapons?
I need help! how do I do this?
which of these changes caused an increase in pollution during the industrial revolution? a. decrease mortality rates b. decrease in fertility rates c. increase
what is the equation of the line in point-slope form?
Los sándwiches de este restaurante siempre ____________________ deliciosos. a. están c. son b. está d. es
Solve each of the following quadratic equations. 10p^2+90p-100
In what year did reconstruction in Texas end? A. 1902 B. 1874 C. 1866 D. 186 80pts
Glaciers can only form when
(03.02 LC) A triangle has squares on its three sides as shown below. What is the value of x? Three squares having side lengths 9 cm, x cm, and 12 cm joining to
If Greg ate 5/7 of a cake and bob ate 3/9 how much is left