jlene56 jlene56
  • 11-05-2022
  • Mathematics
contestada

If 5 ounces of chicken cost $28.25. How much is one ounce

Respuesta :

MasterChief8065
MasterChief8065 MasterChief8065
  • 11-05-2022

Answer:

$5.65

Step-by-step explanation:

Divide 28.25 by 5 to get the price of one ounce.

Hope this helps! ;-)

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following formulas would find the Surface Area of a right cylinder where h is the height, r is the radius, and BA is the Base Area? . 2r2 + 2rh BA
hola, alguien que se haya quedado en la secundaria 27 en la mañana y quiera cambiar turno a la tarde? y que es mejor la mañana o la tarde? por que?
The minerals which form in a solution from acids and bases are called
The distance from Phoenix to Tucson is 120 miles. A car made the journey in 1 hour and 45 minutes. What was the average speed of the car in miles per hour?
Do you think social media has affected our youth?
what is 5/8 - 2/7 answer
Caravaggio's chiaroscuro technique inspired many painters of his generation. What was this technique?
Which act established the supreme court? proclamation act judiciary act navigation act mint act
Benign tumors are never dangerous (fatal) and malignant tumors are always dangerous (fatal).
Which type of bond is found in many carbon-to-carbon bonds in canola oil, but very few carbon-to-carbon bonds in butter? 1) C–C 2) C=C 3) C=H 4) C–H