urwifeee
urwifeee urwifeee
  • 11-04-2022
  • Mathematics
contestada

Sara bought 12 pencils for $1.44. What is the cost per pencil?

Respuesta :

davedadonn12 davedadonn12
  • 11-04-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

each pencil costs $8.33.

12÷$1.44=$8.33.

hope this helps!

mark me brainliest as well please.

Answer Link
igotyou10 igotyou10
  • 11-04-2022
You divide total cost with number of pencils

1.44/12 = 0.12
Answer Link

Otras preguntas

What were the causes of WW1
what is 3 times sqrt 18
What do you need to know to describe velocity?
A garden table and a bench cost $985 combined. The garden table costs $35 more than the bench. What is the cost of the bench?
Which substance reacts with an acid to form hydrogen gas?
Is it possible to draw a triangle with sides 150cm, 10cm, 10cm
Ninety percent of the ninth grade students at Richbartville High School take algebra. If 180 ninth grade students take algebra, how many ninth grade students do
which of the following binomials is Not prime? a. 2x+1  , b. 3x+2  , c. x2-4  , d. x2+8
who is hitler?what did he do?
Is it possible to draw a triangle with sides 150cm, 10cm, 10cm