r4327035 r4327035
  • 10-04-2022
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much.

Respuesta :

marquesball4life marquesball4life
  • 10-04-2022

Answer:

1 pound of peanuts cost 3 dollars

1 pound of wallnuts costs 2 dollars

Step-by-step explanation:

24/6=4

12/6=2

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following was a consequence of the 1763 Treaty of Paris? Britain acquired fishing rights over the coast of Newfoundland. Spain ceded Louisiana to B
In a factory that manufactures tires, a machine responsible for molding the tire has a failure rate of 0.2%. If 1,000 tires are produced in a day, of which 6 ar
65% of what number is 78?
What is the land like in the south and southwest parts of Asia?
Slope 2; passing through (4,12)
Is 2750 a reasonable answer for 917 x 33?
How did the U.S. government respond to Nazi persecution of the Jews during World War II? (5 points)?
What side should you write on a loose leaf paper
Which item would be considered a primary source of historical information?
Achievements of the Harappan civilization included all of the following except _____ . a. indoor plumbing c. a system of weights and measure for trade b. paved