hi6429321
hi6429321 hi6429321
  • 12-03-2022
  • Mathematics
contestada

6 cupcakes for £5 or 4 cupcakes for £3.50​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-03-2022

Answer:

6 cupcakes for £5

Step-by-step explanation:

Given :-

Two options

  • 6 cupcakes for £5
  • 4 cupcakes for £3.50​

To Find :-

Which is better value for money

Solving :-

Find the cost of one cupcake of the two options

1. 6 cupcakes = £5

=> 1 cupcake = £0.83

2. 4 cupcakes = £3.50

=> 1 cupcake = £0.875

Solution :-

It would be wiser to purchase 6 cupcakes for £5

Answer Link

Otras preguntas

please do this you will be marked brainliest
Find the median and mode(s) of the data. 1. 1,3,5,6,7,9,11
The number of eggs in the refrigerator e decreased by 8 equals 18. Enter an equation to represent the situation.
Escribe las palabras que faltan para completar este refrán. Quien (blank) quiere, (blank) le cuesta.
(C) Describe about the different types of computer peripherals and memory devices.
Can someone please help me
Please answer this with correct answer
PLEASE HELP QUICKLY!!! LOOK AT THE PICTURE ATTACHED!
All of the following sentences are from same paragraph
Please help, I need 8 through 10.