Nathos
Nathos Nathos
  • 12-03-2022
  • Mathematics
contestada

need some help with the question in the image​

need some help with the question in the image class=

Respuesta :

Annder
Annder Annder
  • 12-03-2022

Step-by-step explanation:

cost of 1 kg of jam = x

cost of 1 kg of butter = y

3x + 2y = 29 .....1

6x + 3y = 54 .....2

.....1 × 2 both sides of equation

6x + 4y = 58 .....3

.....3 - ......2

y = 4

replace y = 4 in 1......

3x + 8 = 29

x = 7

Answer Link

Otras preguntas

Need help with this please
In the book of Mice and men did George satiate lennie
What lead to the distancing of the employee and the employer 1. Expanding businesses to many cities 2.increasing trade with other nations 3.focus the financial
Find the area of the rhombus
He best cost estimate for resources required to handle production runs is developed by using ________ as the denominator for activity cost driver calculations.
8. Which of the following sentences is true of the office of the governor? Question 8 options: There is no limit on the number of terms the governor may serv
Graph the system of equations on your graph paper to answer the question. {y=−3x+9 y=−x−5 What is the solution for the system of equations? Enter your answer i
How does the author reveal personal voice of narrator in picture perfect by marie devers
How to show 268 as a sum of a power of 3 and a square number
What describes a system that consists of sugar dissolving in water