dellastarr6 dellastarr6
  • 12-03-2022
  • Mathematics
contestada

8. Which is the better buy: 200 g of coffee beans at $3.85 or 1 pound at $960?


How do I solve it

Respuesta :

sasuke16uch sasuke16uch
  • 12-03-2022

Answer:

200g of coffee beans

Step-by-step explanation: 453.592g = 1 pound going by 200 per $3.85 that would be way better than $960

Answer Link
sunnyspades
sunnyspades sunnyspades
  • 12-03-2022

Answer:

200 grams

Step-by-step explanation:

1 pound is 453.592 grams and 200 grams is 0.440925 of a pound. If you paid $3.85 for 200 grams you'd pay a little over $7.70 to get a pound. But if you paid $960 for a pound you'd have to pay a lot more money. So 200 grams of coffee beans is the better buy.

Answer Link

Otras preguntas

which statement correctly describes how the density and temperature of air is related . A. less dense air has a higher temperature . B. very dense air has a ver
One of President Theodore Roosevelt's favorite phrases was an African proverb which was "Speak softly, and carry a big stick, you will go far." Roosevelt's fore
Why is it Necessary to Write about Roman Catholicism?
Keisha's kitchen is shaped like a square. The room has an area of 225 feet squared. Which is the length of one side of Keisha's kitchen?
The metric system is based on the number ___. 1 2 10 12
solve quickly for brainliest 4x+y=10 ( ,-6)
What are some of the health risks associated with abusing prescription drugs?
E=mc^2 solve for c E/m m/E sqrt(E/m) sqrt(m/E) E - m sqrt(E-m)
The video makes the case that all of us are polluters. Do you agree or disagree with this? Why?
determine the intercepts of the line