travinbrissett
travinbrissett travinbrissett
  • 11-03-2022
  • Mathematics
contestada

Kevin bought a package of 24 colored pencils for his art class. The package cost $23.28. how much did he pay for each pencil?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 11-03-2022

Divide total price by number of pencils:


23.28 / 24 = $0.97 per pencil

Answer Link

Otras preguntas

what behaviors are socially unacceptable in all francophone countries
A number plus 1 is greater than -5 and less than three. define a variable, write an inequality.
Got busted for copy and pasting from brainly to e-dgenuity
How can the parts of a body be compared to the parts of a house?
If a cake recipe requires 3:2 by weight ratio of sugar and flour, how much sugar do you need to make a 10 pound cake?
En la oración 3 del párrafo 4 del artículo, ¿qué quiere decir la frase "España puede emerger como un importante escaparate"? A España va a abrir tiendas en dist
Identify the object that can push and pull an object without touching it. a Baseball bat b Bar magnet c Fishing rod d SpoonPLEASE HELP MEIT IS DO IN 16 MINUTESI
Lycra is an example of a(n) natural fiber polyester blend innovative fabric rayon fabric
The molecular mass of air, at standard pressure and temperature, is approximately 28.97 g/mol. Calculate the mass of 3.33 moles of air. First, complete the unit
Explain how climate variations can induce changes in the global ocean circulation