roshandal20 roshandal20
  • 12-02-2022
  • Mathematics
contestada

2) ONE 200 - Gram bag of rice cost $8.12. How much does 1 kilogram of rice cost? (Note that 1000g = 1kg.)

Respuesta :

skytimex2012
skytimex2012 skytimex2012
  • 12-02-2022
1000 gram = 1 kilogram
If 200 gram = $8.12. 1, it means we can get 5 bags of such amount (1000/200 = 5)
Therefore, 1kg = $8.12 * 5 = $40.6
Answer Link

Otras preguntas

simplify 6 divided by square root of 3 plus 2
which country strategy for a quick victory in world war 1 included quick defeat of france followed by an invasion of russia
Abby has been absent from class. How would you explain to her what absolute value is? Use the number line and an example in your explanation.
The dna codes for the production of messenger rna (mrna during transcription. in eukaryotic cells, the mrna is processed and migrates from the ________ to the _
Which word would best describe the Roman Empire's attitude toward religion prior to the arrival of Christianity?
simplify 6 divided by square root of 3 plus 2
The most important part of the digestion is the: 1.colon 2.appendix 3.liver 4.small intestine worth 10 pts need help ASAP
After knee surgery, your trainer tells you to return to your jogging program slowly. he suggests jogging for 12 minutes each day for the first week. each week t
Which formula gives the average rate of change of f(x) over the interval [8, 12]?
what is the axis of symmetry for the quadratic function f(x)=x^2-2x-15