Seudónimo Seudónimo
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

HELP A store had apples on sale for $1.20 a pound. Joan spent $5.28 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

rajohnson5404 rajohnson5404
  • 11-02-2022

Answer:

4.4 and almost a half

Step-by-step explanation:

Because he can't but 5 because if he bought 5 it would be 6$

But 4 he can if you add taxes.

1.20 for 1

2.40 for 2

3.60 for 3

4.80 for 4

Answer Link

Otras preguntas

What does the word obsolete mean in this sentence from a flier about a middleschool History Fair Competition?Projects should focus on past technology that may h
Which event, caused by gravity, initiated planet formation in the solar system?
PLS HELP U GUYS!!!!!!!!
while driving an automobile the driver makes a left turn. to perform this maneuver thr driver enters a torque with a magnitude of 3.5Nxm on the rim of the steer
How many solutions does the system of equations below have? x − 3y = –9 4x + 15y = 18
Directions: Write detailed answers. (2.5 points each)11. Explain "insufficient funds."12. Give three tips to writing a proper check.
How many kcal does a shark have?
You are starting a business in a new industry and need a $300 million loan for your initial investment. However, there are few, if any, savers willing to lend s
The Martin Luther King, Jr. Memorial in Washington, D.C., depicts KThe Equal Justice Initiative's National Memorial for Peace and Justice in Montgomery, Alabama
How to plot demand and service on graph?