karios62 karios62
  • 13-01-2022
  • Mathematics
contestada

If a fresh squeezed orange juice stand sells someone 4 cups for $4.60, what is the cost of 1 cup of orange juice?

Respuesta :

mesoaliice
mesoaliice mesoaliice
  • 13-01-2022

$1.15 per 1 cup of orange juice

Step-by-step explanation:

find unit cost: cost ÷ quantity

4.60 ÷ 4= 1.15

Answer Link
robertfmontefolka
robertfmontefolka robertfmontefolka
  • 14-01-2022

Answer:

the answer is on the above

Answer Link

Otras preguntas

Which two statements accurately describe the early history of lyric poetry? A.Lyric poetry was first composed in ancient Greece using the lyre. B.The ancient Ro
What is 2 1/2 minus 1 1/4
what is five fourths of a right angle
Music influences and impacts the world that we live in. How is music used in different parts of the world and in different areas of life (movies, religion, etc.
Most residents of ancient Rome lived in
)Marcus painted one-third of his bedroom in fourth-fifths of an hour. At this rate, how long would it take him the paint the entire room?
Two baskets contain snacks. The basket contain 12 bags of peanuts, of which 5 are reduced sodium and 8 granola bars, of which 2 are reduced sodium. If you rando
Is 996 in equal greater or less than 74 ft
Slope intercept form of the linear function (0,7) (2,2)
a rational number between 2.6 and 2.7