kathyjasr08 kathyjasr08
  • 13-01-2022
  • Mathematics
contestada

Pam bought 20 pieces of fruit for her class. Each piece of fruit was either an apple or an orange. She spent $1.25 on each apple. She spent $0.95 on each orange. Pam spent a total of $22.60. How many apples and oranges did she buy?

Respuesta :

brently61
brently61 brently61
  • 13-01-2022
8 oranges & 12 apples
Answer Link

Otras preguntas

why is their less friction on snow than a concrete path
first colonists that came to the New World were looking for a fast way to get rich jach country soon changed. List how each country made money from its colonies
What is Method acting? Why would an actor use Method acting?
Solve for x 3x - 5 < 7
13. What's the fraction 18 /24 reduced to its lowest terms?
Please help it’s my last question. What is the acceleration of the object in the graph?
Another sigma notation question. Please check. Hopefully I did this one correctly!
Selena has a quarters, five dimes, and three nickels in her pocket. If one coin is selected at random, what is the probability that it will not be a quarter?[te
Say the slope value of the next line -x + y = 10 a. m = -1 b. m = 0 c. m = 10 d. m = 1
What is the answer to this question